Nasze Przedszkola

Realizacja podstawy programowej

Uczenie się to ekscytujący proces odkrywania, który skłania dziecko do koncentracji, motywuje, uczy samodyscypliny i zamiłowania do poszukiwania i przyswajania wiedzy. „Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.”* Pedagogika Montessori reprezentuje całkowicie odmienne od tradycyjnego podejście do edukacji dziecka. Dzięki innowacyjnemu podejściu i zaangażowaniu w naukę wszystkich zmysłów dziecko jest w stanie zgłębić nie tylko wiedzę zawartą w ramach podstawy programowej, ale również doskonalić się w tym co je interesuje. Materiał montessoriański pozwala dzieciom wykonywać skomplikowane zadania matematyczne, poznawać litery, uczy je pisania i czytania. Dzięki niemu dzieci poznają budowę zwierząt, roślin, wiedzą jak powstały gwiazdy i skąd na naszej planecie wziął się człowiek.

* PODSTAWA PROGRAMOWA WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO DLA PRZEDSZKOLI, ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH W SZKOŁACH PODSTAWOWYCH ORAZ INNYCH FORM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO

Otoczenie

Przestrzeń, która nas otacza, ma ogromne znaczenie nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również poczucia bezpieczeństwa czy dobrych kontaktów międzyludzkich. Przemyślana i rozważnie stworzona, może spełniać funkcję edukacyjną, być tzw. trzecim nauczycielem. Nasze sale są spokojne, pozbawione zbędnych dekoracji i rozpraszających elementów. Pozwalamy dzieciom wykorzystać ich naturalny potencjał  i skupić się na wykonywanych czynnościach.

Korzysta z materiałów projektowanych według pedagogiki Marii Montessori. Pomoce dydaktyczne są cały czas dostępne, aby dzieci mogły same po nie sięgać. Mają one swoje stałe miejsce, tak aby zachować ład w sali i zaspokoić fazę wrażliwości na porządek u małych dzieci. W materiale są zawarte zasady stopniowania trudności i kontynuacji, są logicznie uporządkowane, aby wskazywać kierunek poznawania poszczególnych materiałów wraz ze wzrastającą trudnością.

Praca w grupach Montessori przebiega w pięciu obszarach:

  • Życie Praktyczne
  • Sensoryka
  • Matematyka
  • Język
  • Edukacja kosmiczna czyli wprowadzenie do geografii, biologii, kultury.

Grupy

W klasach Montessori uczą się dzieci z różnych grup wiekowych, tworząc społeczności. Paradoksalnie to nie chodzi wcale o dzieci młodsze. Najbardziej zyskują na tym dzieci starsze, które wchodzą w trudny dla nich wiek kiedy ciężko im jest zauważyć potrzeby mniejszych i słabszych. Uczą się empatii, zwracają większą uwagę na potrzeby innych, ale nie tylko. Często mają okazję wejść w rolę nauczyciela dzięki temu ćwiczą swoje umiejętności retoryczne tak ważne w dzisiejszych czasach.

Więcej na ten temat znajdziesz w artykule „O wyższości klas mieszanych wiekowo” 

Języki

Dziecko w wieku przedszkolnym w sposób łatwy i naturalny przyswaja język, nie stanowi dla niego problemu wymowa, akcent. Przedszkolaka charakteryzują, duże możliwości rozwojowe, które doskonale wykorzystać można na naukę języka obcego. W naszych placówkach przykładamy do tego aspektu szczególną wagę. Każda grupa przedszkolna ma anglojęzycznego nauczyciela bądź asystent nauczyciela. Dziecko ma ciągły kontakt z językiem, którego znajomość w dzisiejszych czasach jest niezbędna. Wierzymy, że taka nauka to inwestycja w przyszłość dziecka.

Oprócz anglojęzycznych nauczycieli na co dzień oferujemy dodatkowe zajęcia językowe. W zależności od ilości zainteresowanych do wyboru mamy język: niemiecki, hiszpański lub francuski.

Muzyka w Ogrodach

Od najmłodszych lat uwrażliwiamy, naszych podopiecznych na dźwięki. Przedszkolaki uczestniczą w koncertach Zespołu Muzyków Filharmonii Poznańskiej ProSinfonika, biorą udział w niezwykłych zajęciach Muzytywka, gdzie poznają muzykę od podszewki. Te działania sprawiają, że dzieci stają się bardziej wyczulone na piękno otaczającego ich świata, muzyka bowiem rozwija ich kreatywność, uwrażliwia, uczy twórczego myślenia.

Zajęcia sportowe

Ruch jest naturalną potrzebą dziecka w wieku przedszkolnym, to niezbędny warunek wolności. Staramy się, żeby nasze przedszkolaki miały jak najwięcej zajęć sportowych. Oferujemy zajęcia taneczne, balet, judo, a także cotygodniowe wyjazdy na basen. Dzięki temu, nasze maluchy ćwiczą koordynację ruchową i sprawność fizyczną.

Podróże małe i duże

Czas spędzony na świeżym powietrzu jest dla nas bardzo ważny. Znamy dziecięcą potrzebę ruchu, dlatego nie zważając na pogodę staramy się zwiedzać naszą okolicę. Zwiedzamy również Poznań. W dobie kiedy wszędzie jeździmy samochodem, a dzieci z wakacji przywożą pałeczki do jedzenia sushi fascynująca staje się zwykła podróż tramwajem czy autobusem. Co roku wybieramy się w nowe nieodkryte jeszcze przez nas miejsca Poznania. Często plan wycieczek pomagają nam zorganizować rodzice.

Warsztaty

W przedszkolu regularnie odbywają się wszelkiego rodzaju warsztaty. Razem z dziećmi gotujemy na zajęciach kulinarnych, dwa razy w roku własnoręcznie przygotowujemy cudownie pachnące mydełka, lepimy z gliny, tworzymy ekologiczne budowle. Spotykamy się również z sympatycznym labradorem Clavel oraz Jack Russell Terrierem Hakimem. Nasi czworonożni przyjaciele wprowadzają nas w pieski świat i uczą wrażliwości oraz bezpiecznego obcowania ze zwierzętami.

Festyn Rodzinny

Co roku organizujemy Festyn Rodzinny z okazji nadejścia lata. Spotykamy się całymi rodzinami, żeby podsumować cały rok przedszkolny i w miłej i radosnej atmosferze spędzić ze sobą czas. Każdy znajdzie coś dla siebie! Jest to również dobra okazja do podziwiania występów naszych najstarszych podopiecznych.